På denne siden

Smertelindring & Muskeltrening
Muskel og leddsmerter
Generell informasjon
Omtrent en femtedel av befolkningen har problemer med muskel- og leddsmerter, både periodevis og kronisk. For mange er dette problemer de kan leve med, fordi smertene går over, eller årsaken er kjent og kan gjøres noe med. Flere har likevel så store problemer at de oppsøker lege. I noen tilfeller fører dette til en diagnose, mens i andre tilfeller finner man ikke underliggende sykdom. Mange får vite at symtomene er noe de må leve med og at plagene har sammenheng med muskulære spenninger som følge av psykiske påkjenninger eller langvarig stress. TENS (transkutan elektrisk nervestimulering) er en velkjent ikke-medikamentell behandling som kan hjelpe mot muskel-og leddsmerter.
Transkutan elektrisk muskelstimulering (TEMS/NMES/FES) og transkutan elektrisk nervestimulering (TENS) er et godt tiltak som bør kombineres med standard rehabiliteringstiltak postoperativt og ved andre smertetilstander i store ledd. Rehabiliteringen bør inneholde reduksjon av hevelse, øke bevegeligheten og smertelindring samt ledd av aktive, isometriske øvelser, elektrisk muskelstimulering og å trene tilstøtende ledd og muskler.
Studier viser for eksempel at elektrisk muskelstimulering er et godt tiltak for å reaktivere og få i gang quadriceps styrke etter operasjon, men at det er avhengig av høy intensitet tidlig i den postoperative perioden. Les artikkel her.
Andre studier viser signifikant økt muskelstyrke og muskelvolum i gruppen som fikk muskelstimulering i motsetning til de som gjennomgikk standard rehabilitering. Muskelstimulering ble startet 2. til 4. postoperative dag.
Muskel og leddsmerter kan være forårsaket av artrose, leddgikt og fibromyalgia.
Brosjyrer og veiledere
Dokumentasjon og forskning
Informasjonsfilmer
Aktuelt og saker
Produkter